Baklavacı Mehmet Yıldırım ile Röportaj

7 Aralık 2017
929 Görüntüleme

Ballı baklavanın fikir babası ve üreticisi Mehmet Yıldırım, baklava sektörünün gelişimi ve ballı baklava için yaptıkları AR-GE çalışması ile inovasyonun yalnızca teknolojik projelerde olmadığını kanıtlıyor. Söyleşide ballı baklavanın yanı sıra Baklavacı Mehmet Yıldırım’ın diğer projelerini de konuştuk

Mehmet Bey öncelikle sizler tanıyalım. Bize kendinizden bahseder misiniz? Mehmet Yıldırım kimdir, ne yapar, işletmesi nasıl markalaşmıştır ve bu marka nereye doğru ilerlemektedir?

Mehmet YILDIRIM: 1963 yılında Gaziantep’in Nizip ilçesinde doğdum. İlkokulu Gaziantep’te okudum 11 yaşında bu mesleğe başladım ve o zamandan beri de bu mesleğin içerisindeyim. Firmanın bugünkü durumu özetlemek gerekirse, ben 1982 yılında kurulan aile şirketinde çalışıyordum fakat 2000 yılında oradan ayrılarak, kendi şirketim olan Yıldırım Gıda’yı kurdum. “Tatlıcı” markasıyla baklava ve tatlı sektörüne toptan üretim yapan ve dağıtan Yıldırım Gıda; catering, süpermarketler, oteller, pastaneler ve kamu kuruluşlarına ürün veriyor. Bizim Yıldırım Gıda olarak günlük 6 ton üretim kapasitemiz mevcut. 2017 yılında ise Baklavacı Mehmet Yıldırım markasıyla perakende sektörüne girdik.

Son zamanlarda sık sık “ballı baklava” diye bir şey duyuyorum. Bize bunun hikâyesini anlatır mısınız? Biliyorsunuz ki markalaşmanın temelinde hikaye vardır. O yüzden bu işin hikâyesini çok merak ediyorum. Nedir bu ballı baklava nereden aklınıza geldi nasıl bir süreç sonucunda markanıza böyle bir ürün kazandırdınız?

Mehmet YILDIRIM: Ballı baklava fikri benim uzun zamandır aklımdaydı. Fakat hayata geçişi daha yeni diyebilirim. Bu fikri hayata geçirme konusunda son yıllarda daha istekli olmamın nedeni özellikle son senelerde şeker tüketimi konusunda insanların daha seçici ve dikkatli olması etkili oldu diyebilirim. Bu durum ballı baklava fikrinin hayata geçirilmesini hızlandırdı. Ballı baklavayı hayata geçirmeye kesin olarak karar verdiğimizde çalışmalara başladık ve yaklaşık 1 yıl ballı baklava için AR-GE çalışması yaptık. Ardından ballı baklavayı piyasaya çıkaracak hale geldik. Şu an üretimini yapıyoruz. Ballı baklava tamamen doğal yayla balından üretiliyor. Biz ballı baklavanın hem üretim hem de isim patentini aldık. Ballı baklavayı müşterilerimizle buluşturabildiğimiz için mutluyuz.

Ballı baklava hiç şüphesiz lezzet açısından tartışmasız bir tada sahip peki tüketici ballı baklavayı sadece lezzetli, farklı, yeni bir tat olduğu için mi tercih ediyor yoksa sağlık açısından da tercih edenler oluyor mu? Diğer bir ifadeyle şeker yerine bal ile şerbetlenmiş baklavanın sağlığa artıları nelerdir?

Mehmet YILDIRIM: Şekerin de sağlığa ciddi anlamda zararı yok. Son yıllarda şeker hakkında çıkan söylentilere itibar etmiyoruz. Fakat şu bir gerçek ki her şey ölçüsünde ve doğal olarak tüketilmelidir. Suyu bile fazla tüketirseniz hasta eder. Şekerdeki durumda bundan ibaret diyebilirim. Şekerin doğal olmaması veya abartılı tüketilmesi tabi ki sağlığa zarar verir ancak bunu böyle söylemek yerine direkt olarak şeker sağlığa zararlı demek doğru değil. Biz şeker konusunda yapılan spekülasyonları sektör olarak kınıyoruz. Ballı baklavaya dönecek olursak ballı baklava en başta bal faktörü nedeniyle başlı başına doğal bir tat diyebiliriz. Sadece bal odağında söylemiyorum, tereyağı, ceviz, fıstık gibi baklava yapımında kullanılan diğer tüm ürünlerimiz tamamen doğaldır. Deyim yerindeyse biz malzemeyi yerinden alıyoruz. Mesela tereyağı Urfa’dan geliyor. Fıstık Gaziantep’ten geliyor. Un özel bir un, sert buğday unu. Piyasada satılan unlardan farklı, tamamen baklava için üretilen bir un. Nişastayı buğday nişastası kullanıyoruz. Kısacası her şey yerinden alınıyor, doğal alınıyor. Bir de bunlara bal eklenince ballı baklava tamamıyla doğal bir lezzet oluyor.

Ballı baklavada kullandığınız balı hangi yöreden temin ediyorsunuz? Bunu özellikle sormak istedim çünkü son yıllarda ne yazık ki bal konusunda hileli üretimler çok sık olmaya başladı. Siz bu konuda ne gibi önlemler alıyorsunuz ve balın kalitesini nasıl belirliyorsunuz merak ettim.

Mehmet YILDIRIM: Biz balı araştırmadan almıyoruz. Biz Ballı baklavayı ortaya çıkardıktan sonra KOSGEB desteği aldık. Ayrıca üniversiteyle birlikte çalışıyoruz. Sırf bunun için laboratuar kurduk. Aldığımız balların testlerini burada yapıyoruz. Dolayısıyla sahte, sağlığa zararlı veya hileli bal kullanmamız söz konusu olmuyor. 3 gıda mühendisimiz var. Bal üzerinde araştırma ve testler gıda mühendislerimiz tarafından yapılıyor. Bu anlamda tüketicilerin ballı baklava konusunda hiçbir endişesi olmasın. Bal tamamen doğal ve gerçek. Testten geçmeyen bir bal asla kullanmıyoruz.

AR-GE denildiğinde aklımıza teknoloji tabanlı projeler gelir oysa siz baklava için bir AR-GE yapmışsınız ve ortaya ballı baklava gibi farklı, kaliteli ve lezzetli bir ürün çıkarmışsınız. Peki ballı baklava dışında size has ürünleriniz var mı?

Mehmet YILDIRIM: Ballı baklava gibi ses getirecek, beğenilecek iki ürünümüz daha var. Bu ürünler üzerinde yoğun bir özveriyle çalışıyoruz. Şimdilik bu konuda detaylı bilgi vermeyeceğim ancak yakın zamanda bu yeni iki ürünle ilgili açıklama yapacağız.

Tekrar baklavaya dönecek olursak İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin farklı şehirlerine baklava yolluyorsunuz peki yurtdışına da baklava yolluyor musunuz? En çok hangi ülkeler talep ediyor ve aylık ortalama ne miktarda gönderim oluyor?

Mehmet YILDIRIM: Bizim şu an direkt olarak yoğun bir şekilde ürün yolladığımız herhangi bir ülke yok. Ancak buradan yurtdışına giden müşterilerimiz, İkitelli şubemizden baklavalarını alıp dünyanın dört bir yanına götürmektedir. Yurtiçinde başlamış olduğumuz ancak yurtdışında da yakında başlayacağımız şubeleşme sürecinden sonra ballı baklava başta olmak üzere markamıza ait tüm ürünler dünyanın çeşitli bölgelerinde tüketiliyor olacak.

Markalar artık dijitalde var olduğu müddetçe yaşıyor. Bu anlamda son olarak şunu sormak istiyorum baklavayı Mehmet Yıldırım’dan almak isteyen ama bunu online gerçekleştirmek isteyenler için dijitale entegre bir online sipariş sisteminiz var mı?

Mehmet YILDIRIM: Evet var. İnternet satışlarımız başladı. Şu anda www.ballibaklava.com.tr ve www.baklavacimehmetyildirim.com adreslerinden birkaç tıklama ile kolaylıkla sipariş verilebiliyor. Hali hazırda siparişler oluyor biz de hızlı bir şekilde siparişleri yolluyoruz. Bizim hem yurtiçi hem de yurtdışında her yere siparişleri en kısa sürede ulaştıracak sistemimiz var. Örneğin ballı baklava, kendisine özel kutu ve ambalajında korunarak gönderilmektedir. Kısacası ballı baklavayı internetten sipariş etmenin hiçbir dezavantajı yok. Hızlı ve güvenli bir biçimde siparişler, adrese ulaştırılıyor.

Sorularımı içtenlikle yanıtladığınız için teşekkür ederim. Ballı baklavanın yolu açık olsun.

Mehmet YILDIRIM: Biz de ballı baklavayı anlatma fırsatı verdiğiniz için size ve Şilep Dergi ailesine çok teşekkür ederiz.

İlginizi çekebilir

Global Career Summit 7-8 Şubat’ta
Etkinlik
36 Paylaş1,165 Görüntülenme
Etkinlik
36 Paylaş1,165 Görüntülenme

Global Career Summit 7-8 Şubat’ta

Şilep Dergi - 4 Ocak 2019

Global bir şirkette kariyer merdivenlerini çıkmayı hedefleyen üniversite öğrencileri ve mezunlar Global Career Summit’te bir araya geliyor.  Öğrenci Kariyeri ve…

Branding Türkiye’den Girişimciler İçin Dijital Markalaşma Etkinliği
Etkinlik
43 Paylaş1,986 Görüntülenme
Etkinlik
43 Paylaş1,986 Görüntülenme

Branding Türkiye’den Girişimciler İçin Dijital Markalaşma Etkinliği

Şilep Dergi - 14 Kasım 2018

Branding Türkiye I Etkinlik, Dome İstanbul’un mekan sponsorluğunda “Girişimciler İçin Dijital Markalaşma” konulu bir etkinlik gerçekleştirecek. Dijital dünyanın marka mecrası…

Hayat Laftan Anlamaz -Hakan Nergis
Kitap
11 Paylaş1,602 Görüntülenme
Kitap
11 Paylaş1,602 Görüntülenme

Hayat Laftan Anlamaz -Hakan Nergis

Şilep Dergi - 5 Kasım 2018

İyi bir insan, iyi bir eş, iyi bir ağabey, iyi bir arkadaş, iyi bir dost, iyi bir lider, iyi bir…