Bedelli Askerlik Platformu Başkanı Ferhat Doğan İle Bedelli Röportajı

13 Aralık 2017
10476 Görüntüleme

Twitter başta olmak üzere sosyal medyada, yerel ve ulusal gazetelerde, dergilerde ve bloglarda, televizyon ve radyo programlarında gündemi en çok meşgul eden konu hiç şüphesiz bedelli askerlik meselesidir. Bedelli askerlik en son 2011 ve 2014’te uygulandı. 2011 yılında 30 bin TL tutarındaki bedeli ödeyen yaklaşık 70 bin kişi bedelli askerlikten yararlanırken, 2014 yılında 18 bin TL tutarındaki bedeli ödeyen 203 bin kişi bedelli askerlikten yararlandı. 2017 yılının son günlerindeyiz ve bu tarih itibariyle bedelli bekleyen 1 milyon bakaya ile 3 milyondan fazla tecilli olduğu biliniyor. Aileler de hesaba katıldığında 8 milyondan fazla kişi bedelli askerlik konusuna odaklanmış bulunuyor. Nüfusun %10’unu ilgilendiren böylesi önemli bir meselenin çözüme kavuşturulması için çalışan Bedelli Askerlik Platformu adlı bir dernek var. Dernek başkanı Ferhat Doğan ile bedelli askerlik üzerine detaylı bir röportaj gerçekleştirdik.

Bedelli askerlik gündem olduğunda genelde “zenginler bedelli yapıyor” şeklinde bir algı oluşuyor. Oysa durum hiç öyle değil. Peki bu algının oluşmasının sebebi nedir?

FERHAT DOĞAN: Dünyanın hiçbir yerinde kanunlar %100 herkesi kapsamaz. Bedelli Askerlik kanununda da esas ihtiyacı olanlar ve talep edenler orta gelirin oluşturduğu insanlar. Arada illaki zengin, futbolcu, gazeteci, sanatçı ve siyasetçi çocukları olabilir. Bedelli Askerlik de doğal olarak parayı hatırlatan bir yasa. Ama bilakis geçim sıkıntısı sebebiyle ve aile yapısında ekonomik zincirin tüm halkalarının iç içe geçtiği bir durumda Bedelli Askerlik ihtiyaç olarak doğuyor. Birçoğumuz geri döndüğümüzde iş bulamayacağımız için istiyoruz. Diğer kısım da işyerinin başında olması sebebiyle işletmesini ekonomik anlamda böyle gelgitlerin yaşandığı bir dönemde bırakmaktan çekindiği için istiyor. Diğer bir kısım ise hastalarının başında kalmak zorunda, ailenin tek geçim kaynağı ve aileden kalma borçların ödemekle meşgul olduğu için Bedelli Askerlik istiyor.  Kısaca şöyle düşünelim. Her ilacın vücutta bıraktığı bir zararı vardır. Vücudu iyileştirmek için o ilacın bu zararlarına rağmen biz o ilacı içmeliyiz. Yüz binlerce bakaya kalmış, hakkında para cezası kesilmiş vatandaşın sorununu çözmek için 3-5 zengin de varsın Bedelli yapsın.

Yaş 25 Bedel 15

İlk soruya ek olarak sormak gerekirse, bedelli askerlik konusuna karşı bilinçli bir olumsuz gündem oluşturulduğunu görüyorum. Sizce bunun kime ne yararı olabilir?

FERHAT DOĞAN: Ülkemizde şu an çok fazla kara propaganda yürüten bazı organlar var. Kimisi FETÖ meselesini sulandırıyor kimisi ordumuzun güneydoğuda ve sınır ötesindeki yaptığı operasyonları… Hatta dış politikada doğru yanlış ne yapıyorsak onu alıp hemen malzeme yapıyorlar. Böyle olmaz. Bütün olmalıyız. Bizim yaptığımız kampanyaları bile FETÖ’ye bağlayanlar var bazen gülüyoruz. FETÖ’cüler dediğimiz kişiler şu an kaçacak yer arıyor. Sesleri çıkmıyor ki bizi fark etmesinler diye biz bas bas bağırıyoruz. Biz de bazen düşünüyoruz başkalarına FETÖ’cü diyerek kendilerini mi gizliyorlar acaba

Dünya değişiyor, dönüşüyor. Savaş sanayisi insansız teknolojilere doğru kayıyor. Kısacası her şey gibi askerlik de profesyonelleşiyor. Bedelli askerlik bu sürece katkı sağlıyor fakat sosyal medyada gördüğüm kadarıyla bu durum tam olarak anlaşılmamış. Örneğin bedelli askerlik, profesyonel askerliğe / orduya nasıl katkı sağlayacak diyenler var. Bu soruyu samimi ve iyi niyetli buluyorum. O yüzden bu soruyu sordum. Bedelli askerlikten kazanılan  bütçenin profesyonel orduya sağlayacağı yararları rakamlarla anlatır mısınız? Bedelli bütçesiyle neler yapılabilir?

FERHAT DOĞAN: Bedelli Askerlik başlı başına savunma sanayisine katkıdır. Son çıkan 2 Bedelli Askerlik’ten toplamda 5 Milyar 898 Milyon lira gelir elde edildi. Bu çok büyük bir gelir. Şöyle düşünün İstanbul’daki 3. Köprü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü 3 Milyar liraya mal oldu. Hadi onu geçiyorum, askeri bir örnek verelim. Dünyanın en gelişmiş füze savunma sistemi biliyorsunuz Rusya’nın S-400 sistemi. Bu sistemin savunmada başarılı olamadığı bir hava saldırısı neredeyse yok gibi. Hatta 2013 te Suriye’de ABD’nin belki Rus S-400’leri vardır diyerek hava operasyonu için ABD’nin cesaretini kırdığı bir sistem bu. Peki bu sistem ne kadar maliyetli. Türkiye bu sistemi satın aldı biliyorsunuz. 2019 da ilk teslimat yapılacak. Bize maliyeti 2 Milyar dolar. Yani 7,64 milyar lira. Sizce bu rakamlar her şeyi açıklamıyor mu? Olası bir Bedelli’den gelecek gelir bizim tahminlerimize göre yaklaşık 8 Milyar lira olacak. Şunu da söyleyenler var bize bedenen de asker gerekmiyor mu diye? Evet gerekiyor. Ama zaten fazlasıyla var.

Sosyal medyada bedelli askerlik kapsamlı olmak şartıyla son kez çıksın diyen bir kesim var. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

FERHAT DOĞAN: Bence de son kez çıkarılmalıdır. Ve bu sevimsiz, insanı yoran beklenti bir daha olmamalıdır. Çünkü Bedelli Askerlik diye bir kanun var ama ne zaman kimlere denk gelecek ve çıkacak belli değil. Ya hiç olmamalı bir daha ya da sürekli olarak belli şartlarda hep aktif bir kanun olmalıdır.

Bedelli askerlik çıktığında bunun şartları ne olmalı? Yaş, bedel vs ile ilgili beklentiler ya da olması gerekenler nedir?

FERHAT DOĞAN: Biz yola Yaş 25 Bedel 15 Bin lira olarak çıktık. Aynen böyle yapılmalıdır. Çünkü devlet 1 ocak 2017 itibari ile 25 yaşından büyük olanları sözleşmeli er olarak bile almıyor. Bu şu demek sen benim işime yaramazsın diyor. Devlete böyle yük olacak bir kitle varsa yük olmasın destek olsun.

Özellikle bakaya kalmış olanların merak ettiği ve karşılaştığı birçok soru ve sorun var. Bedelli askerlik başta olmak üzere insanların anlık bilgi alabilecekleri, iletişime geçebilecekleri bir platform veya yetkili bir mecra var mı?

FERHAT DOĞAN: Platformun resmi internet sitesi, hatta birbirimize soru soralım diye bir sözlüğümüz bile var. Bizim kontrolümüzde olmayan dahi bir sürü site mevcut. Artık sırf hizmet olsun diye site kuran da var ticarete döken de… Başta Twitter’da olmak üzere Facebook ve Instagram’da da varız. Ekşi Sözlük’te de yine çok fazla gündemdeyiz. En interaktif platformumuz Whatsapp gruplarımız. Yaklaşık 3000 kişi anlık olarak bizlerin de içinde olduğu 20 ye yakın grupta anlık olarak bilgi paylaşımı yapıyor ve organize oluyor.

İşim gereği özellikle dikkatimi çekiyor. Sosyal medyada en iyi organize olan kitle bedelli askerlik bekleyenler. Faaliyetiniz düzeyli ve düzenli şekilde sürüyor. Öncelikle tebrik ediyorum. Ardından sormak istiyorum; sosyal medya odağında yeni, farklı, dikkat çekici çalışmalarınız olacak mı? 

FERHAT DOĞAN: Bunları duymak güzel. Bunu Haziran ayında bakanlar kurulu toplantısı sonrası açıklama yaparken Sn. Numan Kurtulmuş da söylemişti. Bunu başarıyoruz ama başaramadığımız bir nokta var galiba siyasiler bu kampanyalarımızı görüyor ama sesleri çıkmıyor. İşin tuhafı aramızda siyasetçilerin çocukları ve danışmanları da var. Biraz daha Bedelli çıkmazsa aramızdan vekil çıkacak olayı direkt müdahil olacağız galiba =) Farklı bir şey konusuna gelecek olursak, bizler sosyal medya uzmanı değiliz. Veya reklamcı değiliz. Elimizden geldiğince öğrenerek yapıyoruz. Aramızdaki bu konunun uzmanı arkadaşlar yardımcı oluyorlar kimi zaman. Ama önemli nokta şu, bizler bu işler ile zaman harcamak yerine daha iyi olduğumuz kendi işlerimize zaman harcamalıyız. Çalışmalı, üretmeli ve istihdam etmeliyiz. Bu işlere harcadığımız zamanı, emeği oralara yönlendirmeliyiz. Bunun için de en kısa zamanda Bedelli Askerlik kanunu çıkmalıdır.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan özellikle gençlerin problemleriyle çok ilgili bir lider. Dernek olarak sizler direkt olarak Cumhurbaşkanımız ile görüşmeyi denediniz mi veya böyle bir arzunuz ve çağrınız var mı? Varsa buradan da yinelemiş olalım.

FERHAT DOĞAN: Bunu denedik ve işin içinde öğrendik ki bu çok zor. Çünkü Sayın Cumhurbaşkanımız, gündemi çok yoğun olan bir mevkide bulunuyor. Yeni sisteme de geçmeye çalışıyoruz. Dolayısıyla bu da Sn. Cumhurbaşkanı’nın işlerini, yoğunluğunu arttırmış durumda… O sebeple kendisiyle görüşmemiz bir hayli zor. Ama bizlere destek veren bizi anlayan birçok değerli bir insan bizim sorunlarımızı kendisine bizzat yüz yüze anlattı. Hala da anlatıyor. Bizim şu an üzerinde çalıştığımız Cumhurbaşkanımızın başdanışmanlarından biriyle görüşebilmek… Bunun için de imkanları zorluyoruz. CHP ile görüştük bizleri anlayışla karşıladılar, ama nitekim konuyu Cumhurbaşkanı’nın gündeme getirmesi gerektiğini ve destekleyeceklerini de  ilettiler. Ak Parti ile de görüşme yaptık, onlar da benzer şekilde muhalefetin gündeme getirmesi ile destekleyeceklerini ama son sözün Cumhurbaşkanı’nda olduğunu söylediler. 2 Haftadır MHP ile görüşmeye de çalışıyoruz. Çok ısrarla, rica minnet Sn Devlet Bahçeli’ye direkt olarak bir mektubumuz ulaştı. Onlar da bizim baskılarımızdan artık rahatsız olmak üzereler =) Galiba 1-2 vekil ile randevu alabileceğiz ve görüşme sağlayacağız. Onların da bu konuda yardımını isteyeceğiz. Çalmadığımız kapı kalmadı.

Bedelli Askerlik

Son soru olarak bedelli askerlik bekleyenlere söylemek istedikleriniz nelerdir? Özellikle umutsuzluğa kapılmış olanlara bir mesajınız var mı?

FERHAT DOĞAN: Şunu söyleyeyim, hepimiz aynı şeyi istiyoruz. Hepimiz zor durumdayız. Gerektiği kadar meramımızı siyasilere anlattık. Hep dem vurdukları bir şey var o da konjonktür. Zorlu bir dönemeçteyiz sözleri… Bunu bizler de biliyoruz. Bu zamanda bu kadar zorluk ve ekonomik buhran içinde işyerlerine gelen tebligatlarla işlerimizden atılıyoruz. Buna rağmen çıkıp kimseye ayarsız sitem etmiyoruz. Devlete hükümete küsüp tavır almıyoruz. Bizler bu topraklarda doğduk bu topraklarda can vereceğiz inşallah. Bizlerin vatan sevgisini kimse ölçmeye kalkmasın. Ülkemizde her şeyi eleştiren boş tiplere önce bir şansınızı deneyin durumumuzu anlatın, olmadı dönüp arkanızı gidin anlamayacaktır. Umutsuz olmak olmaz. Devlet büyükleri illaki bizlerin elinden tutacaktır. Bizler gerçekten samimice çalışıp, bu ülkeye fayda sağlamak isteyen insanlarız. Ben 20 Kasımda annemi kaybettim 7 gün izin hakkım olmasına rağmen öğrencilerimi bırakamadım 23 Kasımda işe başladım. Kardeşim askerde bir taraftan. Askerden sözüm ona kaçan adam işten de kaçar. Kardeşini de göndermez. Aramızda öyle arkadaşlar var ki abisi şehit olmuş. 15 Temmuzda helikopterden açılan ateşle gazi olmuş… ASELSAN’a yazılım üreten de var, zırhlı araçlarımıza zırh üreten de… Bizleri önce iyi tanısın herkes.  Bunu hangi parti, hangi şahsiyet gündeme taşı ve çözümüne katkı sağlarsa hem büyük dua alacak hem de büyük bir kitleyi destek anlamında arkasına alacaktır. Dileriz ki hayatlar daha da kaosa girmeden, aileler ekonomik anlamda kriz yaşamadan, bizler işlerimizden olmadan Bedeli Askerlik konusu çözülür.

Röportaj için teşekkür ederim. Çok aydınlatıcı ve farkındalık odaklı bir söyleşi oldu. Umuyorum ki bedelli bekleyenler kısa sürede taleplerine karşılık bulurlar.

FERHAT DOĞAN: İnşallah diyoruz. Sorularınız tam da bizim anlatmak istediklerimizi hedeflemiş. Bizler de Platformumuz adına teşekkür ediyoruz. Sizlere de bu çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.

BEDELLİ ASKERLİK PLATFORMU İLETİŞİM BİLGİLERİ

Bedelli Askerlik Platformu’nun web sitesine ulaşmak için TIKLAYINIZ

Bedelli Sözlük’e ulaşmak için TIKLAYINIZ

Facebook’ta takip etmek için TIKLAYINIZ

Twitter’da takip etmek için TIKLAYINIZ

Instagram’da takip etmek için TIKLAYINIZ

İlginizi çekebilir

Global Career Summit 7-8 Şubat’ta
Etkinlik
36 Paylaş1,165 Görüntülenme
Etkinlik
36 Paylaş1,165 Görüntülenme

Global Career Summit 7-8 Şubat’ta

Şilep Dergi - 4 Ocak 2019

Global bir şirkette kariyer merdivenlerini çıkmayı hedefleyen üniversite öğrencileri ve mezunlar Global Career Summit’te bir araya geliyor.  Öğrenci Kariyeri ve…

Branding Türkiye’den Girişimciler İçin Dijital Markalaşma Etkinliği
Etkinlik
43 Paylaş1,987 Görüntülenme
Etkinlik
43 Paylaş1,987 Görüntülenme

Branding Türkiye’den Girişimciler İçin Dijital Markalaşma Etkinliği

Şilep Dergi - 14 Kasım 2018

Branding Türkiye I Etkinlik, Dome İstanbul’un mekan sponsorluğunda “Girişimciler İçin Dijital Markalaşma” konulu bir etkinlik gerçekleştirecek. Dijital dünyanın marka mecrası…

Hayat Laftan Anlamaz -Hakan Nergis
Kitap
11 Paylaş1,602 Görüntülenme
Kitap
11 Paylaş1,602 Görüntülenme

Hayat Laftan Anlamaz -Hakan Nergis

Şilep Dergi - 5 Kasım 2018

İyi bir insan, iyi bir eş, iyi bir ağabey, iyi bir arkadaş, iyi bir dost, iyi bir lider, iyi bir…