İtalya Günlükleri – 2. Bölüm (AGH Nedir?)

Hayat konfor bölgenizin bittiği yerde başlar

25 Mart 2018
27049 Görüntüleme
1886 Yorumlar

Merhaba Şilep Dergi  okurları, İtalya Günlükleri yazı dizisine devam ediyoruz. Umarım her şey yolundadır ve gönüller hoştur. Öncelikle bu kadar uzun bir ara verdiğim için kusura bakmayın. İlk yazımda kendimden bahsetmiştim, şimdi İtalya macerama aracı olan AGH projesinden bahsetmek istiyorum. 

AGH Nedir?

AGH’nin açılımı Avrupa Gönüllü Hizmeti’dir. Adından da anlaşılacağı üzere proje gönüllülük esasına dayanıyor. Yalnızca bir ya da birkaç ülkeyi değil bütün Avrupa Birliği ülkelerini kapsayan oldukça büyük bir projedir.

AGH; yaşlılar, engelliler, çocuklar, hayvanlar ve çevre ile ilgili konuları kapsıyor. Kısacası AGH, sosyal sorumluluk projeleri ile doludur. 30 yaşına kadar dileyen herkesin uygulayabileceği, katılabileceği bir projedir. Dil bilme zorunluluğu dahi yoktur. (Tabi ki biraz İngilizce her zaman kolaylık sağlayacaktır)

Proje kapsamında; konaklama, yeme-içme, gidilecek ülkedeki dil kursu ve öğretmeni gönüllülere sunulmaktadır. Hatta her ay küçük bir miktar cep harçlığı da verilir. (bu ücret gidilecek ülkeye göre değişiklik gösterir.)

Tüm bunlar karşılığında sizin vereceğiniz tek şey gönüllü hizmettir. Seçtiğiniz proje kapsamında kuruluşa katkı sağlarsınız. Mesela benim şahsi deneyimimi paylaşacak olursam eğer, ben 12 ay boyunca Floransa’nın Scarperia köyünde yarı özelleştirilmiş bir kuruluşta çalıştım. Projem 0-3 yaş arası bebeklerle ilgilenmek ve kreş öğretmenlerine yardımcı olmaktı. Pazartesi’den Perşembe’ye, sabah 8’den öğlen 2’ye kadar 12 ay boyunca çalıştım. Boş zamanlarımda ise kurumun diğer departmanlarında yaşlılar ve engelliler ile ilgili yardım projelerine katıldım. Scarperia’daki misafir olduğum kurum bana özel bir oda verdi. Ayrıca 7/24 yeme-içme ihtiyaçlarımı karşıladı. Buna ek olarak her hafta evime İtalyan bir hoca geldi ve birlikte özel ders yaptık. Artı olarak devlet okuluna kayıt oldum ve haftada 3 gün İtalyanca dersine gittim. Köy şehir dışında olduğu için bana bisiklet ve araba da temin ettiler. Her ay cep harçlığı da aldım.

Benimle beraber çalışan diğer gönüllüler de vardı. Biri İtalyan biri Fransız bir diğeri ise Polonyalı idi. İngilizce bilgimi onlar sayesinde geliştirme imkanım oldu. Kurumda hiç kimsenin İngilizce bilmemesinden dolayı bir yandan da İtalyanca öğrenmeye çalıştım. Sanırım işlerin benim için bu kadar güzel gitmesinin bir nedeni de İtalya’ya ve İtalya kültürüne olan ilgimdir. Bu aynı zamanda İtalyancayı çabuk öğrenmemde etkili oldu. Bir diğer etken ise konuşmadan duramamam yani hep anlatacak bir şeylerimin olmasıdır.

Unutmadan, bir de en önemli ayrıntı, köydeki tek Türk bendim. Türkçe konuşmadan haftalar geçirdiğim oldu. Yeri gelmişken belirteyim, yeni bir dil nasıl öğrenilir, sırları nelerdir konusuna da diğer yazılarımda değineceğim.

Projeye katılma aşamasındayken, AGH projesinden kime bahsettiysem kimse bana inanmadı… “Bu kadar artıları olan, para ödemek gerekmeyen hatta üstüne para kazanılan bir proje nasıl olabilir ki?” dediler.

Ama oluyor işte, var.

Gerçekten!

Şahane bir deneyim bu. Bu proje kendinizi tanımanıza, sınırlarınızı aşmanıza ve yeni hedeflere tereddütsüzce ilerlemenize yardımcı oluyor ve sizi cesaretlendiriyor.  Kesinlikle herkese öneriyorum. Kolay mı? Elbet de değil, bir sürü zorlu aşamaları oldu tabi ki ama emeksiz ulaşılan hiçbir şey değerli değildir bence. Zorlanacaksın ki öğrenesin. Yani “comfort zone”u (rahat bölgeyi) kırdığınız zaman öğrenmeye başlıyorsunuz demektir. Hayat felsefenizi “life begins at the end of your comfort zone” (hayat konfor bölgenizin bittiği yerde başlar) yapabilirseniz eğer öğrenmeye açılıyor kapılar. Ve bu kapılar öyle yüce ve sonsuz ki. Siz yeter ki isteyin ve güvenin kendinize.

Çevrenizdekilere aldırmayın. Onlar olumlu olumsuz hep konuşurlar zaten… Siz öncelikle kendiniz için bir amaç belirleyin. Ve bunun için bol bol hayal kurun. Hayaller hiçbir zaman uzak değildir. Hayaller gerçeklerin kapısına giden bir yoldur. Sonra soyutluktan çıkıp gerçeklere dönme vakti gelir. Yani amaçlarınıza ulaşma aşamasına geçin.

Yapın!

Korkmayın!

O güç hepimizde var!

Ben bu yola çıktığımda olumlu olumsuz ne çok şey duydum bir bilseniz. Hepsine kulak tıkadım. Çünkü ben burada olmayı öyle çok istedim ve inandım ki…

“Dil bilmeden başka bir ülkeye nasıl gidersin!” dediler. “Yol bilmezsin, iz bilmezsin, ne yer ne içersin oralarda” dediler ama insan ne aç ne açıkta kalıyor. Hatta zorluklar sizin güçlenmenize ön ayak oluyor.

Uzun lafın kısası değerli okurlar, eğer bir şeyi gerçekten çok istiyorsanız onu mutlaka yapın!

Yeni yerleri görmek mi istiyorsunuz? Gidin yollar sizindir. Yollar sürprizlerle doludur.

Yeni bir dil mi öğrenmek istiyorsunuz? Öğrenin. 1 dil bir insan 2 dil iki insan diye boşuna dememiş atalarımız.

Yeni bir okul mu? Okuyun, öğreneceğimiz şeyler nefes almayı bırakana kadar devam edecek, öyle sonsuz ki ilim, bilim okuyun hem de yaşınız kaç olursa olsun gururla okuyun…

Korkmayın! Çünkü güzel bir plan ve düzenli bir çalışma ile yapılamayacak hiçbir şey yoktur. Yarına bırakmayın hayalleri, o yarınlar hiç gelmiyor ve bir şeyleri ertelemek insanın bir bütünü haline gelmeye başlıyor. Hem güvensizleşiyor hem tembelleşiyorsunuz. Yapmayın! Yarınlarınız umut dolu olacak yeter ki yürümekten korkmayın.

Formülize edersek eğer;

 • Hayal kurun
 • İsteyin
 • Harekete geçin
 • Su yolunu buluyor unutmayın.

İtalya Günlükleri serisinin 3. bölümünde Floransa anılarımı ve İtalya kültürüne dair deneyim ve gözlemlerimi aktaracağım.

Not: Bana her zaman güvenen ve inanan babam, annem ve kardeşime sevgiler, kucak dolusu öpücükler. İyi ki varlar ve güç kaynağım hepsi.

İlginizi çekebilir

Global Career Summit 7-8 Şubat’ta
Etkinlik
36 Paylaş1,165 Görüntülenme
Etkinlik
36 Paylaş1,165 Görüntülenme

Global Career Summit 7-8 Şubat’ta

Şilep Dergi - 4 Ocak 2019

Global bir şirkette kariyer merdivenlerini çıkmayı hedefleyen üniversite öğrencileri ve mezunlar Global Career Summit’te bir araya geliyor.  Öğrenci Kariyeri ve…

Branding Türkiye’den Girişimciler İçin Dijital Markalaşma Etkinliği
Etkinlik
43 Paylaş1,986 Görüntülenme
Etkinlik
43 Paylaş1,986 Görüntülenme

Branding Türkiye’den Girişimciler İçin Dijital Markalaşma Etkinliği

Şilep Dergi - 14 Kasım 2018

Branding Türkiye I Etkinlik, Dome İstanbul’un mekan sponsorluğunda “Girişimciler İçin Dijital Markalaşma” konulu bir etkinlik gerçekleştirecek. Dijital dünyanın marka mecrası…

Hayat Laftan Anlamaz -Hakan Nergis
Kitap
11 Paylaş1,602 Görüntülenme
Kitap
11 Paylaş1,602 Görüntülenme

Hayat Laftan Anlamaz -Hakan Nergis

Şilep Dergi - 5 Kasım 2018

İyi bir insan, iyi bir eş, iyi bir ağabey, iyi bir arkadaş, iyi bir dost, iyi bir lider, iyi bir…

1.886 Yorumlar

 1. I’m really loving the theme/design of your blog.
  Do you ever run into any web browser compatibility issues?

  A few of my blog readers have complained about my website not working correctly
  in Explorer but looks great in Firefox. Do you have any suggestions
  to help fix this problem?

 2. Hey! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you
  using for this website? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had problems with
  hackers and I’m looking at options for another platform. I would be fantastic if
  you could point me in the direction of a good platform.

  ed pills