İtalya Günlükleri

İtalya’dan Selamlar!

16 Şubat 2018
1717 Görüntüleme

İtalya’dan Selamlar!

Ben Sinem Kalkan. 1990 İsviçre / Uznach doğumluyum. 7 yaşımda ailem Türkiye’ye kesin dönüş yaptı. İlkokul ve ortaokul hayatım Bilecik’in Bozüyük ilçesinde devam etti. Lise eğitimimi ise Eskişehir’de tamamladım. İstanbul Üniversitesi, İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık 2013 mezunuyum.

Hani bazen yeni hikayeler okumak istersiniz ve düşleriniz sizi alır götürür, yeniliklerin eline verir, başlar ya yepyeni bir macera… Tam da öyle başladı 4 yıldır süren İtalya serüvenim. Üniversite için gittiğim ve 7 yılımı geçirdiğim İstanbul hikayemin sonuna gelmiştim. Ve sonra yeni hayatıma, İtalya’ya hayallerime uçtum.

Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) adı altında bir proje ile tanıştım. Bütün Avrupa ülkelerini kapsayan ve çeşitli projeleri içinde barındıran (yaşlılar, çocuklar, engelliler, hayvanlar gibi…) kapsamlı ve eksiksiz işleyen bir proje AGH. Edinmiş olduğum en harika tecrübe olarak da benimle kalacak. İnsanlara karşılıksız olarak yardım etmenin ruhu doyurucu bir tatminkârlığı var. Şahane bir his. Bu proje ile Toskana bölgesinde yer alan Floransa şehrinin ufak bir köyünde, 2014 yılının Mart ayında 1 yıl sürecek olan gönüllülük hizmetine başladım. Sadece bisikletle ulaşımın mümkün olduğu ve benim dışımda tek bir Türk’ün dahi olmadığı bu minik köyün adı Scarperia idi. Hatta İtalya’da bıçak yapımı ile ünlüdür bu köy, ayrıca her yıl formula yarışlarının düzenlendiği bir formula pisti de mevcut. Scarperia’da özel bir kreşte 0-3 yaş arası bebeklerle ilgileneceğim 1 yıllık bir projeye dahil oldum. Onlarla beraber bende konuşmayı öğrendim desem yalan olmaz. Bu 1 yıllık yalnızlığımı dil öğrenmeye kendimi adayarak geçirdim. 1 yıl içinde hem İngilizcemi geliştirme fırsatı yakaladım hem de İtalyanca öğrendim. Hayatımın akış yönünün tamamıyla değiştireceğini bilmeden başladığım bu 1 yıllık macera Master’la devam etti. Yollar beni bu kez Kuzey İtalya’da Emilia-Romagna bölgesindeki Parma iline getirdi… Università Degli Studi di Parma’da, Facoltà di Economia-International Business and Development üzerine Master eğitimime hala devam etmekteyim.

Emilia-Romagna dünya çapında gastronomi ile oldukça ünlü, hatta mutfağı ile UNESCO’da. Şu ana kadar UNESCO gastronomi listesine dünyanın dört bir yanından sadece sekiz kent girmiş. Bunlardan biri de Emilia-Romagna mutfağı. Keşfedecek bir sürü lezzet var. Ve bir çok restoranın Michelin Yıldızı da mevcut. Dünyanın her köşesinden özellikle gastronomi için öğrenciler Parma’yı tercih ediyor.

Bu yazımda biraz kendimden bahsettim, ilk yazım olunca malum tanışalım istedim. Yavaş yavaş İtalya, yemekleri, insanları ve burada yaşamanın avantajları- dezavantajlarından da bahsedeceğim. Tabi söz konusu İtalya olunca konusu bol, tartışması çok oluyor. Modadan, sanata, yemeklerden, eğitimine, turizmine onlarca lezzet onlarca bilgi birikiyor, damaklarda ve hafızalarda. Hepsini bir bir, şehir şehir, lokal lokal, adım adım paylaşacağım sizlerle yeter ki takipte kalın.

Saygılar sevgiler herkese…

İlginizi çekebilir

Gayrimenkul 2.0: Gayrimenkulde Dijital Pazarlama
Etkinlik
23 Paylaş2,437 Görüntülenme
Etkinlik
23 Paylaş2,437 Görüntülenme

Gayrimenkul 2.0: Gayrimenkulde Dijital Pazarlama

Şilep Dergi - 4 Ekim 2018

Branding Türkiye I Etkinlik, Haliç Üniversitesi’nde (İstanbul) gayrimenkul sektörüne özel “Gayrimenkul 2.0: Gayrimenkulde Dijital Pazarlama” konulu bir etkinlik gerçekleştirecek. Dijital…

Branding Türkiye’den Dijital Markalaşmanın Önemi Etkinliği
Etkinlik
37 Paylaş1,758 Görüntülenme
Etkinlik
37 Paylaş1,758 Görüntülenme

Branding Türkiye’den Dijital Markalaşmanın Önemi Etkinliği

Şilep Dergi - 4 Ekim 2018

Branding Türkiye I Etkinlik, Ankara’da Genç Girişim Yönetişim Derneği üyelerine özel “Dijital Markalaşmanın Önemi” konulu bir etkinlik gerçekleştirecek. Dijital dünyanın…

Sosyal Medya İletişimi Ve Yönetimi Eğitimi
Etkinlik
67 Paylaş1,999 Görüntülenme
Etkinlik
67 Paylaş1,999 Görüntülenme

Sosyal Medya İletişimi Ve Yönetimi Eğitimi

Şilep Dergi - 6 Ağustos 2018

Dijital pazarlama ve sosyal medya uzmanı, marka danışmanı ve yazar Mürsel Ferhat Sağlam tarafından gerçekleştirilecek olan “A’dan Z’ye Sosyal Medya…