İtalya Günlükleri

İtalya’dan Selamlar!

16 Şubat 2018
1504 Görüntüleme

İtalya’dan Selamlar!

Ben Sinem Kalkan. 1990 İsviçre / Uznach doğumluyum. 7 yaşımda ailem Türkiye’ye kesin dönüş yaptı. İlkokul ve ortaokul hayatım Bilecik’in Bozüyük ilçesinde devam etti. Lise eğitimimi ise Eskişehir’de tamamladım. İstanbul Üniversitesi, İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık 2013 mezunuyum.

Hani bazen yeni hikayeler okumak istersiniz ve düşleriniz sizi alır götürür, yeniliklerin eline verir, başlar ya yepyeni bir macera… Tam da öyle başladı 4 yıldır süren İtalya serüvenim. Üniversite için gittiğim ve 7 yılımı geçirdiğim İstanbul hikayemin sonuna gelmiştim. Ve sonra yeni hayatıma, İtalya’ya hayallerime uçtum.

Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) adı altında bir proje ile tanıştım. Bütün Avrupa ülkelerini kapsayan ve çeşitli projeleri içinde barındıran (yaşlılar, çocuklar, engelliler, hayvanlar gibi…) kapsamlı ve eksiksiz işleyen bir proje AGH. Edinmiş olduğum en harika tecrübe olarak da benimle kalacak. İnsanlara karşılıksız olarak yardım etmenin ruhu doyurucu bir tatminkârlığı var. Şahane bir his. Bu proje ile Toskana bölgesinde yer alan Floransa şehrinin ufak bir köyünde, 2014 yılının Mart ayında 1 yıl sürecek olan gönüllülük hizmetine başladım. Sadece bisikletle ulaşımın mümkün olduğu ve benim dışımda tek bir Türk’ün dahi olmadığı bu minik köyün adı Scarperia idi. Hatta İtalya’da bıçak yapımı ile ünlüdür bu köy, ayrıca her yıl formula yarışlarının düzenlendiği bir formula pisti de mevcut. Scarperia’da özel bir kreşte 0-3 yaş arası bebeklerle ilgileneceğim 1 yıllık bir projeye dahil oldum. Onlarla beraber bende konuşmayı öğrendim desem yalan olmaz. Bu 1 yıllık yalnızlığımı dil öğrenmeye kendimi adayarak geçirdim. 1 yıl içinde hem İngilizcemi geliştirme fırsatı yakaladım hem de İtalyanca öğrendim. Hayatımın akış yönünün tamamıyla değiştireceğini bilmeden başladığım bu 1 yıllık macera Master’la devam etti. Yollar beni bu kez Kuzey İtalya’da Emilia-Romagna bölgesindeki Parma iline getirdi… Università Degli Studi di Parma’da, Facoltà di Economia-International Business and Development üzerine Master eğitimime hala devam etmekteyim.

Emilia-Romagna dünya çapında gastronomi ile oldukça ünlü, hatta mutfağı ile UNESCO’da. Şu ana kadar UNESCO gastronomi listesine dünyanın dört bir yanından sadece sekiz kent girmiş. Bunlardan biri de Emilia-Romagna mutfağı. Keşfedecek bir sürü lezzet var. Ve bir çok restoranın Michelin Yıldızı da mevcut. Dünyanın her köşesinden özellikle gastronomi için öğrenciler Parma’yı tercih ediyor.

Bu yazımda biraz kendimden bahsettim, ilk yazım olunca malum tanışalım istedim. Yavaş yavaş İtalya, yemekleri, insanları ve burada yaşamanın avantajları- dezavantajlarından da bahsedeceğim. Tabi söz konusu İtalya olunca konusu bol, tartışması çok oluyor. Modadan, sanata, yemeklerden, eğitimine, turizmine onlarca lezzet onlarca bilgi birikiyor, damaklarda ve hafızalarda. Hepsini bir bir, şehir şehir, lokal lokal, adım adım paylaşacağım sizlerle yeter ki takipte kalın.

Saygılar sevgiler herkese…

İlginizi çekebilir

Kurumsal İletişimcilere Özel Kurumsal İletişim 2 Eğitimi
Etkinlik
26 Paylaş1,331 Görüntülenme
Etkinlik
26 Paylaş1,331 Görüntülenme

Kurumsal İletişimcilere Özel Kurumsal İletişim 2 Eğitimi

Şilep Dergi - 14 Mayıs 2018

Branding Türkiye’nin alt markası olan Branding Türkiye Etkinlik tarafından Mayıs’ta Via Port’un mekân sponsorluğunda kurumsal iletişim uzmanlarına özel olan ücretsiz…

Branding Türkiye’den Nişantaşı Üniversitesi’nde Dijital Markalaşma Zirvesi
Etkinlik
59 Paylaş3,635 Görüntülenme
Etkinlik
59 Paylaş3,635 Görüntülenme

Branding Türkiye’den Nişantaşı Üniversitesi’nde Dijital Markalaşma Zirvesi

Şilep Dergi - 7 Mayıs 2018

Branding Türkiye’nin etkinlik odaklı alt markası “Branding Türkiye | Etkinlik” ile “Nişantaşı Üniversitesi” işbirliğiyle organize edilen “Dijital Markalaşma Zirvesi” 11…

Kurumsal İletişim 2.0 Eğitimi Etkinlik Notları
Etkinlik
68 Paylaş2,855 Görüntülenme
Etkinlik
68 Paylaş2,855 Görüntülenme

Kurumsal İletişim 2.0 Eğitimi Etkinlik Notları

Şilep Dergi - 5 Mayıs 2018

21 Nisan 2018'de Branding Türkiye'nin alt markası olan "Branding Türkiye I Etkinlik" tarafından Ada Enstitü'nün mekan sponsorluğunda "Kurumsal İletişim 2.0…