Toplumsal Olayların Edebiyata Yansıması

11 Ocak 2018
1509 Görüntüleme

Türkiye’de epeydir tartışılan bir şey var, “edebiyat taraf tutmalı mı?” Bu soru etrafında gelişen polemiklerin tarafları, farklı ideolojilere inanan, akademik unvana sahip kişiler olunca problemin çözümüne yönelik bir adım atılması takdir edersiniz ki mümkün olmadı.

Her konuda olduğu gibi bu mesele de toplumsal hafızamızın bir kenarında koskoca bir problem olarak kaldı. Belli dönemlerde, ülkede herhangi bir haber malzemesinin olmadığı o nadir günlerde, bu tip tartışmalar alevlendirilir. Bilhassa haber kanallarında karşımıza çıkan bu tartışmaların sebebi gündemi geçiştirmek veya suni bir gündem oluşturmaktır.

Görünüşte edebiyatı, sanatı önemsiyor gibi tartışsalar da aslında tek dertleri reytingdir. Niyetleri apaçık ortada olduğundan, ekranlarda samimiyetten uzak ve çözüm odaklı olmayan tartışmalar yaşanır. Ciddi ve akademik bir bilinçle edebiyat ve sanatın sorunlarının ele alındığı çok nadirdir.

Bazı kanallarda hafta sonları sanat kaygısı taşıyan vakit öldürmek için hazırlanan programlar yapılır. Lakin bunlar genelde yayın akışı içerisinde ufak boşlukları kapatmak için hazırlandığından konular film şeridi gibi hızlıca konuşulur ve kimse bir şey anlamadan program biter.

Edebiyat, öyle durup dururken sorun çıkaran bir “şey” değildir. Aksine edebiyat sorunların farklı bakış açılarıyla yorumlanmasını sağlayan güzel bir iletişim aracıdır. Evet, edebiyat başlı başına bir iletişim aracıdır diyebiliriz. Zira akla ve kalbe hitap eden bir sanat dalıdır. Dolayısıyla edebiyat, toplumsal olayları yorumlamakta sonuna kadar haklıdır. Daha doğrusu toplumsal olayları süzgeçten geçirmek, toplumu olumlu – olumsuz etkileyen hâdiseleri farklı bakış açılarıyla yorumlamak edebiyatın hakkıdır. Bundan da öte aslında bu iş edebiyatın asli vazifesidir.

Bu ülkede insanlar gerçekten vazifelerini hakkıyla yapıyor mu diye sorsam cevabınız ne olurdu?

Tahmin ediyorum. Ama keşke “hayır” dediğinizi duyabilseydim. Belki buna cevap vermeye tenezzül bile etmediniz. Muhtemelen soruyu görür görmez yüzünüzde sistemin işleyemeyişine karşı alaycı bir ifade oluşacaktır.

İşte o ifade edebiyatın neden toplumsal olaylarla özdeşleşmesi gerektiğinin de açıklaması… Zira edebiyat son 100 yılda çok iyi bir sınav vermiş olsaydı bugün Türk halkının kafasında sisteme, siyasete, sanata, spora, yaşama karşı daha az soru işareti olurdu.

Toplumsal Sorunlar

Edebiyat; her şeyden önce 5000 yıllık tarihe sahip bu milletin tarihini anlatmakta yetersiz kaldı.

Edebiyat; her şey bitti derken küllerinden yeniden doğan bu milletin Çanakkale’de kazandığı zaferi anlatmayı beceremedi.

Edebiyat; ne Attila’yı ne Sultan Alp Arslan’ı, ne Fatih Sultan Mehmed’i ne Atatürk’ü anlatabildi. Bu millete hizmet etmiş tarihi kişilikler ders kitaplarına sıkışıp kaldı.

Edebiyat; Göktürk Devleti’ni, Büyük Selçuklu İmparatorluğu’nu, Osmanlı İmparatorluğu’nu anlatmayı becerebilseydi bugün bazı insanlar Türkiye Cumhuriyeti’ni yüceltmek için Osmanlı İmparatorluğu’nu yerin dibine sokmaya çalışmayacaktı.

Edebiyat; 1960’ı konuşmaya, yazmaya cesaret etseydi bu ülke her 10 yılda bir darbeye mahkûm olmayacaktı.

Edebiyat; bu topraklara dair meseleler üzerine kafa yormak yerine öylesine bir konuda kitap yazıp zengin olmaya çalışan kişilerin şahsi zevklerine malzeme oldu.

Türk edebiyatı, Türkiye’nin toplumsal olaylarını anlamak ve anlatmak yerine genelde bunların üzerini örtmek için kullanılıyor. Oysa Milli Mücadele ve sonrasında yazılan romanların, o döneme ışık tutması açısından önemi büyüktür. Az önce edebiyat genelinde biraz serzenişte bulunsam da şöyle bir düşününce, Türk edebiyatı 100 yıl önce, topluma yakınlık hususunda bugünkünden daha iyi durumdaymış diyor insan…

Bugün paçalarımıza kadar siyasete batmışken edebiyatın siyaset eksenli hareket etmesine şaşırmıyorum. Lakin yine de bu toprakların problemi her geçen gün artarken, edebiyatımızın bunlara sırt çevirmesini bir türlü anlamıyorum.

Edebiyatçılar, şairler, romancılar ve öykü yazarları Türkiye’nin toplumsal sorunlarını kurgulayarak yeniden yorumlamadığı müddetçe bu topraklarda problemler hiç bitmeyecek. Bu işin cesaret istediğini ben de biliyorum. Hem zaten edebiyat yapmak biraz da cesaret işi değil midir?

Korkak insan ne şair olur ne de romancı… Sanatın hamurunda korkaklık yoktur. Toplumlar, cesur sanatçıları ölümsüzleştirir. Belki suya sabuna dokunmadan yazdığınız kitaplar sayesinde milyonlarca lira kazanırsınız ama cenazenize gelecek 100 kişi olmaz. O yüzden kalıcı olmak kaygısı edebiyatçılar toplumu üzen, toplumu mutlu eden, toplumu korkutan, topluma cesaret veren vakaları işlemekten geri durmamalıdırlar.

Her ne kadar suistimale açık bir alan olsa da halk gerçek edebiyatın farkına varacak kadar akıllıdır. Sırf yapmak için yapılmış olan işler toplumun süzgecinden geçmez. Geçmiş gibi gözükür ama asla geçmez…

İlginizi çekebilir

Global Career Summit 7-8 Şubat’ta
Etkinlik
36 Paylaş1,165 Görüntülenme
Etkinlik
36 Paylaş1,165 Görüntülenme

Global Career Summit 7-8 Şubat’ta

Şilep Dergi - 4 Ocak 2019

Global bir şirkette kariyer merdivenlerini çıkmayı hedefleyen üniversite öğrencileri ve mezunlar Global Career Summit’te bir araya geliyor.  Öğrenci Kariyeri ve…

Branding Türkiye’den Girişimciler İçin Dijital Markalaşma Etkinliği
Etkinlik
43 Paylaş1,987 Görüntülenme
Etkinlik
43 Paylaş1,987 Görüntülenme

Branding Türkiye’den Girişimciler İçin Dijital Markalaşma Etkinliği

Şilep Dergi - 14 Kasım 2018

Branding Türkiye I Etkinlik, Dome İstanbul’un mekan sponsorluğunda “Girişimciler İçin Dijital Markalaşma” konulu bir etkinlik gerçekleştirecek. Dijital dünyanın marka mecrası…

Hayat Laftan Anlamaz -Hakan Nergis
Kitap
11 Paylaş1,602 Görüntülenme
Kitap
11 Paylaş1,602 Görüntülenme

Hayat Laftan Anlamaz -Hakan Nergis

Şilep Dergi - 5 Kasım 2018

İyi bir insan, iyi bir eş, iyi bir ağabey, iyi bir arkadaş, iyi bir dost, iyi bir lider, iyi bir…