Uyarı: Facebook’ta Korsan Kitap Var

15 Ocak 2018
644 Görüntüleme

Yaklaşık 100 bin kişi tarafından takip edilen bir Facebook grubu var ve bu grupta insanlar okumak istedikleri kitapların dijital formatlarını (PDF, Word vs.) talep ediyorlar. Eğer talep edilen kitap gruptaki üyelerin herhangi birinde mevcutsa hemen paylaşılıyor. Tabii burada olan biten hiçbir şey yasal değil. Çünkü bu düpedüz korsan kitap yayınlamaktır.

Özellikle dijital ortamda yayın yapan edebiyat, kültür, sanat dergilerinin hedefinde olan bu grupta neler paylaşıldığına şöyle bir göz attım. Hatta bazen ben de gruba yazdım. Gerçekten de insanlar size yardım etmek için birbiriyle yarışıyor. Grup üyeleri inanılmaz derecede lütufkâr. Size kitap kazandırmış olmak onları mutlu ediyor. Fakat ne yazık ki yapılanlar yasadışı zira bu grupta paylaşılan kitapların büyük çoğunun baskısı tükenmemiş. Yani satışı devam eden ve telifi olan kitaplar. Kısacası ortada bir hak ihlali var.

Yazının başlangıcında belirttiğim gibi grupta 100 bine yakın kişi var. Bunların büyük çoğunluğu kitaplarla içli dışlı insanlar. Kitapların dijital formatını paylaşmaktaki niyetleri para, takipçi veya ilgi değil. Hiçbir maddi veya manevi kaygı gütmeden yapıyorlar bu işi…

Grubu genellikle üniversite öğrencileri takip ediyor. Çünkü öğrencilerin ihtiyacı olan kitapların tamamı çok pahalı ve öğrencilerin bakış açısına göre birkaç gün içinde okuyup bitirdikten sonra işine yaramayacak olan (!) bir şeye tonlarca para harcamak anlamsız…

Korsan Kitaba Hayır

Şimdi yayınevi yöneticileri ve yayınevlerinin veya edebiyat dergilerinin genel yayın yönetmenleri bu birkaç cümleyi karşılarına koyup nerede hata yaptıklarını bir düşünsünler.

E-kitap piyasasının önünün açık olduğunu var sayıp 2 – 3 milyon TL yatırımla kitap odağında e-ticaret girişiminde bulunan ve bu girişimi e-kitap okuyucusu cihazları üreterek destekleyen şirketler sanırım öngörülerinde yanıldılar.

Herkesin her defasında unuttuğu bir şey var;

BURASI TÜRKİYE!

Evet, burası Türkiye ve burada her şey çok hızlı şekilde tam tersi istikamette gelişme gösterebilir.

E-kitap okuma oranı artıyor ama hiç kimse e-kitaplara, basılı kitapla aynı ücreti ödemek istemiyor. Bir kitabın basılmasının maliyetiyle e-kitap olarak yayınlanma maliyeti arasında dağlar kadar fark var. Bunu en iyi bilenlerden biriyim zira uzun yıllar birçok yayınevinde çeşitli görevlerde çalıştım. Durum bu kadar açıkken yayıncılar e-kitap fiyatlarını talep görecek seviyeye çekemediler.

Yayıncıların tek derdi, 3 – 4 kelimeyi yan yana getirip pek bir anlamı olmayan aşk cümlesi yazabilen insanları parlatmak olmuş…

Hatta artık yayıncılar yazarlarla uğraşmayı bıraktılar. Son birkaç yılın yayıncılık modası editörlere kitap yazdırıp, bunu hayali bir isimle ve allayıp pullayarak piyasaya sürmek olmuş. Yayınevleri hayali yazarlar üretmeye kafa yordukları kadar yayıncılığın ve Türk edebiyatının gelişimine kafa yorsalardı bugün korsan kitap problemini veya dijital kitapların yasadışı şekilde paylaşılması fenomenini konuşuyor olmazdık.

Facebook’ta yasadışı e-kitap paylaşımı yapılan grupları elbette tasvip etmiyorum. Yayıncıların canavarlaşmasının bedelini yazarlar ödememeli… Orada yayınlanan kitapları yazan kişiler eminim ki bu durumdan rahatsızdır.

Bence yayıncılar bu grubun talep görmesinden ilham alarak e-kitap hususunda daha insaflı fiyatlandırma yapmalılar. En azından ben böyle düşünüyorum. Böylece her iki tarafın da mağdur olmadığı bir orta yol sağlanmış olur.

İlginizi çekebilir

Global Career Summit 7-8 Şubat’ta
Etkinlik
36 Paylaş1,165 Görüntülenme
Etkinlik
36 Paylaş1,165 Görüntülenme

Global Career Summit 7-8 Şubat’ta

Şilep Dergi - 4 Ocak 2019

Global bir şirkette kariyer merdivenlerini çıkmayı hedefleyen üniversite öğrencileri ve mezunlar Global Career Summit’te bir araya geliyor.  Öğrenci Kariyeri ve…

Branding Türkiye’den Girişimciler İçin Dijital Markalaşma Etkinliği
Etkinlik
43 Paylaş1,987 Görüntülenme
Etkinlik
43 Paylaş1,987 Görüntülenme

Branding Türkiye’den Girişimciler İçin Dijital Markalaşma Etkinliği

Şilep Dergi - 14 Kasım 2018

Branding Türkiye I Etkinlik, Dome İstanbul’un mekan sponsorluğunda “Girişimciler İçin Dijital Markalaşma” konulu bir etkinlik gerçekleştirecek. Dijital dünyanın marka mecrası…

Hayat Laftan Anlamaz -Hakan Nergis
Kitap
11 Paylaş1,602 Görüntülenme
Kitap
11 Paylaş1,602 Görüntülenme

Hayat Laftan Anlamaz -Hakan Nergis

Şilep Dergi - 5 Kasım 2018

İyi bir insan, iyi bir eş, iyi bir ağabey, iyi bir arkadaş, iyi bir dost, iyi bir lider, iyi bir…