Yakın Gelecekte Herkes Evinde Kitap Basabilecek #2

7 Aralık 2017
487 Görüntüleme

Elektronik kitabın asla gerçek kitapla kıyaslanamayacağını savunan ve kitaptan tat almak için kitap kokusu almanın şart olduğunu söyleyenlere aynen katılıyorum. Fakat biz isteyelim veya istemeyelim e-kitap diye bir realite var. Amerika ve Avrupa’da köklü gazeteler %100 dijitalleşeli çok oldu.

Türkiye’de bunu başarabilen ana akım medyaya bağlı bir gazete yok. Radikal Gazetesi dönüşüp dijitale entegre olmaya çalıştı ancak o da keyfinden değil mecburiyetten böyle bir karar aldı. Lakin gazete dijitalde de istediği verimi alamadı. Olaylara ideolojiden ve politikadan bağımsız bakmayı başarıp, Türkiye’deki gazetelerin dijital ortamda tutunamaması sorgulamamız gerekiyor.

Sorgulamalıyız çünkü dijitalin, yayıncıya herhangi bir ek masrafı yoktur. Zira gazetenin en önemli masraf kalemi; basım ve dağıtımdır. Radikal’in bu iki masraftan kurtulmasına karşın ve sadık bir okuyucu kitlesine sahip olmasına rağmen niye tutunamadığı bence başlı başına bir tez konusudur.

Bana kalırsa bunun en mühim nedenlerinden biri Türkiye’de dijital yayıncılık realitesine uygun girişimlerde bulunmak yerine geleneksel uygulamaları sürdürmeye çalışmamızdır.

Dijital Yayıncılık

Matbaaya karşı çıkan zihniyetin tavrını takınarak bir yere varamayız. Bilinç anlamında Avrupa ve Amerika’dan en az 20 yıl geride olmamızın sebebi ticari kaygılar yaşayarak yeniliğe sırt çevirmemizdir. Oysa böyle davranarak geleneğe bağlı olmuyoruz. Milli varlığımıza ihanet ediyoruz. Yerimizde saysak o bile iyi fakat böyle davranarak daha da geriye düşüyoruz.

Ekonomiye, yayıncılığa, yazara, okuyucuya hiçbir faydası olmayan geleneksel yayıncılıktan, dijital yayıncılığa geçmemiz gerekiyor. Her anlamda kârlı bir sistemden bahsediyorum.

Dijital Yayıncılığa Adapte Olmak Zor Değil

Dijital yayıncılığa adapte olabilmemiz için Türk Tarih Kurumu, Türk Dil Kurumu ve Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı yayınların geleneksel yayıncılıktan arındırılarak e-kitap formatında yayınlanmasının şart olduğunu düşünüyorum.

Bu ve benzeri köklü kurumların bastığı eserler bilimsel bir tavrın ürünüdür. Dolayısıyla isteyen herkesin istediği zaman bu kaynaklara ulaşması gerekmektedir. Madem kütüphane sayımız asla muasır medeniyetlerinkine eş değer olmayacak o halde bu kurumların e-kitap konusunu ciddi ciddi düşünmesinin vakti geldi. Tabi bu kurumlarda dijital dönüşümün gerçekleşmesi için öncelikle işleyişi engelleyen bürokrasinin bitirilmesi gerekmektedir.

Kurumlar dönüşürken akademisyen ve araştırmacıların da dijital dönüşümün bir parçası olmaları şart. Eğer akademisyenler yazdıkları eserlerin herkes tarafından okunmasını ve o kadar emek verip hazırladıkları araştırmaların kitap aşamasına geldikten sonra tabiri caizse bir kenara atılmamasını istiyorlarsa dijital dönüşüme adapte olmakla kalmayıp bunu hemen her fırsatta talep etmek zorundalar. Kurumların deposunda veya birkaç kütüphanede kaderine terk edilmiş bilimsel araştırmaların kimseye faydası yoktur.

Yayıncılık Yakın Gelecekte Kabuk Değiştirecek

Yayıncılık sektörü dijitale adapte olmak isterse her şeyin çözümü bulunur. Kitap okurken, kitabın kokusunu içine çekmek isteyen, kitaba dokunma ihtiyacı hisseden veya okuduğu kitapları kişisel kütüphanesinde görmek isteyenler için “pratik yayıncılık” bağlamında yeni bir sektör doğabilir.

Pratik yayıncılık deyince dijital matbaalar aklınıza geliyorsa yanılıyorsunuz. Geleneksel matbaalara göre daha hızlı ve pratik olabilir fakat dijital baskı maliyet anlamında düşünülürse pratik yayıncılık kavramına uymuyor.

Pratik yayıncılık anlamında dijital baskının bir tık ötesini düşünmeliyiz. Bu, futurist bir yaklaşım değil, önümüzdeki ilk 5 yılda gerçekleşecek bir durum.

Biraz beyin jimnastiği yapalım. Üç boyutlu yazıcılar sayesinde istediğimiz her şeyi evde üretebiliyorsak, gelişmiş, pratik ve kişiselleştirilmiş baskı araçları sayesinde evde kitap üretebiliriz. Daha doğrusu çok beğendiğimiz bir kitabı, e-kitap formatında olarak satın aldıktan sonra kendi evimizde basabiliriz.

Hiç şüphesiz sırf bu işi yapan tekil kitap yayınlayan özel matbaalar olacaktır. Yani sektör bir anlamda köklü şekilde dönüşecektir.

Her şey güzel gözüküyor fakat korsan kitap sorunsalını nasıl aşacağız diye düşünenler olabilir. Bu düşünce şu anki yayıncılık anlayışının doğurduğu bir sorundur. Kimse bir kitaba 20 ile 50 TL para ödemek istemiyor ama insanlar 2, 3 veya maksimum 5 TL ödeyip satın alınacak kitabın korsanını basıp satmaya veya bu kadar ucuzlamış olan kitapların korsanını almaya tenezzül etmezler.

Yine de e-kitapların korsana düşmesiyle ilgili endişeli olanlar için şu an uygulanan güvenlik önlemleri arttırılarak ve dijitalleştirilerek bu endişenin önüne geçilebilir.  Örneğin her kitaba bir dijital kod verilebilir. Satın alan kişiden telefon numarası talep edilerek kitabın kod numarası gönderilir. Böylece kitabı satın alan kişiyle kitap eşleştirilmiş olur. Belki daha akılcı güvenlik uygulamaları da gerçekleştirilir. İşin bu kısmıyla siber güvenlik uzmanları ilgilenir.

Ben sadece bu meselenin felsefesini yapmak istedim. Ayrıca konunun fayda – zarar odağında değerlendirilmesi gerekiyordu. Öyle yaptım.

E – kitap yayıncılığı, dijital yayıncılık, pratik yayıncılık adına ne dersek diyelim bu yöntemle hem kâğıt tüketimi ciddi anlamda azaltılır, hem daha çok insan kitap okuyabilir ve hem de kitaplar ucuzlar. Kitapseverler için bunlardan güzel ne olabilir?

Birinci Bölümü Okumak İçin TIKLAYINIZ

İlginizi çekebilir

Global Career Summit 7-8 Şubat’ta
Etkinlik
36 Paylaş1,220 Görüntülenme
Etkinlik
36 Paylaş1,220 Görüntülenme

Global Career Summit 7-8 Şubat’ta

Şilep Dergi - 4 Ocak 2019

Global bir şirkette kariyer merdivenlerini çıkmayı hedefleyen üniversite öğrencileri ve mezunlar Global Career Summit’te bir araya geliyor.  Öğrenci Kariyeri ve…

Branding Türkiye’den Girişimciler İçin Dijital Markalaşma Etkinliği
Etkinlik
43 Paylaş2,019 Görüntülenme
Etkinlik
43 Paylaş2,019 Görüntülenme

Branding Türkiye’den Girişimciler İçin Dijital Markalaşma Etkinliği

Şilep Dergi - 14 Kasım 2018

Branding Türkiye I Etkinlik, Dome İstanbul’un mekan sponsorluğunda “Girişimciler İçin Dijital Markalaşma” konulu bir etkinlik gerçekleştirecek. Dijital dünyanın marka mecrası…

Hayat Laftan Anlamaz -Hakan Nergis
Kitap
11 Paylaş1,671 Görüntülenme
Kitap
11 Paylaş1,671 Görüntülenme

Hayat Laftan Anlamaz -Hakan Nergis

Şilep Dergi - 5 Kasım 2018

İyi bir insan, iyi bir eş, iyi bir ağabey, iyi bir arkadaş, iyi bir dost, iyi bir lider, iyi bir…