Yazar ve Filozoflardan İnsan Yaşamı Üzerine 10 Alıntı

25 Aralık 2017
712 Görüntüleme

Bu liste dünyaca ünlü yazar ve filozofların insan yaşamı üzerine yaptıkları değerlendirmelerden oluşuyor. Yaşama dair birbirinden önemli ve anlamlı tavsiyelerin yer aldığı bu listeyi bir kenara not etmenizi tavsiye ederim. Hayata dair ne zaman umutsuzluğa kapılsanız açıp okuyacağınız güzel bir derleme oldu. 

1) GOETHE

Kişi kendini adayana kadar geri çekilme olasılığını içeren karasızlık hüküm sürer. Bu her zaman verimsizliğe yol açar, girişimciliği ve yaratıcılığı olumsuz yönde etkiler. Temel gerçek vardır ki, bunu yadsınması sayısız düşünceyi ve harika planı öldürür; Kişi kendini bir amaca adadığında, evren onunla işbirliği yapar. Başka türlü asla oluşmayacak güçler ortaya çıkarak kişiye yardım eder. Kişinin verdiği karar sonucunda kendini destekleyen bir olaylar zinciri gerçekleşir; aklın ucundan bile geçmeyen her türlü beklenmedik olay ve yardımla karşılaşır. Düşlediğiniz her şey için yola koyulabilirsiniz.

Yüreklilik, içinde zekâyı, gücü barındırır.

Hemen başlayın!

2) NIETZSCHE

Yaşadığın ve yaşamakta olduğun hayatı yeniden ve sayısız kere daha yaşamak zorunda kalacaksın; içinde yeni bir şey olmayacak: Yaşamında ki her acı her sevinç her bir düşünce ve her bir soluk, tarif edilmeyecek kadar küçük ya da büyük her şey arka arkaya ve aynı sırayla sana dönecek – ağaçların arasından süzülen şu alacakaranlık ve şu örümcek bile, şu an ve ben kendim bile. Varoluşun sonsuz kum saati, içinde toz lekesi olan sen ile yeniden ve yeniden baş aşağı çevrilecek!

3) HONORE de BALZAC

Hayat herkes için acı, çünkü benim boş yere dilediklerime sahip olmuş nice insanlar gördüm, onlar da mesut değil.

4) PLATON

Karanlıktan korkan bir çocuğu kolaylıkla affedebiliriz. Hayatta ki gerçek trajedi yetişkinlerin aydınlıktan korkmasıdır.

5) KONFUÇYUS

Bir insan sabahleyin doğru yolda ise, akşam saatlerinde de öyle kalacak ve bundan pişman olmayacaktır.

6) WILLIAM SHAKESPEARE

Nasıl bir at, üzerindeki zengin koşumların farkına varmazsa insan da içinde yaşadığı nimetlerin öyle farkına varmaz.

7) LEV NİKOLAYEVİÇ TOLSTOY

Öyle davran ki, senin iraden kendini bir kanun koyucu gibi hissetsin. Öyle davran ki, bu davranış yanında insanlığı bir araç değil bir amaç olarak göresin. Öyle davran ki, senin iradenin bir kanun gibi genel geçerliliği olsun.

8) VICTOR HUGO

Hayat, felaket, yalnızlık, yüzüstü bırakılmışlık, yoksulluk kendine göre kahramanları olan savaş alanlarıdır.

9) F. M. AROUET VOLTAIRE

Vahşiler hariç, bütün insanlar, kitapların hükmü altındadır.

10) OSHO

Gerçek disipline sahip bir insan asla biriktirmez; her an öğrendiği şeyin öldüğünü hisseder ve tekrar cahil olur. Bu cahillik ışık saçar.

İlginizi çekebilir

Sosyal Medya İletişimi Ve Yönetimi Eğitimi
Etkinlik
67 Paylaş1,900 Görüntülenme
Etkinlik
67 Paylaş1,900 Görüntülenme

Sosyal Medya İletişimi Ve Yönetimi Eğitimi

Şilep Dergi - 6 Ağustos 2018

Dijital pazarlama ve sosyal medya uzmanı, marka danışmanı ve yazar Mürsel Ferhat Sağlam tarafından gerçekleştirilecek olan “A’dan Z’ye Sosyal Medya…

Yemek Tarifi Odağında Yeni Nesil Mecra: Mutfakiye
Sponsorlu İçerik
45 Paylaş1,695 Görüntülenme
Sponsorlu İçerik
45 Paylaş1,695 Görüntülenme

Yemek Tarifi Odağında Yeni Nesil Mecra: Mutfakiye

Şilep Dergi - 31 Temmuz 2018

Yemek ve mutfak ile ilgili olan her konuda değer üretmeyi hedefleyen ve bunu yaparken dijitalin dinamizmine ayak uyduran farkındalık odaklı…

Branding Türkiye’den E-Ticarette Marka Olmak Zirvesi
Etkinlik
62 Paylaş1,801 Görüntülenme
Etkinlik
62 Paylaş1,801 Görüntülenme

Branding Türkiye’den E-Ticarette Marka Olmak Zirvesi

Şilep Dergi - 28 Temmuz 2018

Branding Türkiye’nin etkinlik odaklı alt markası “Branding Türkiye | Etkinlik” ile “Felix Organizasyon” işbirliğiyle organize edilen “E-Ticarette Marka Olmak Zirvesi”…