Yeterli Değil Ancak Umut Veriyor; CNR Kitap Fuarı

7 Aralık 2017
87 Görüntülenme

İstanbul’a TÜYAP düzeyinde, TÜYAP ile yarışacak bir kitap fuarı şarttı. Bunu bulunduğum tüm ortamlarda her fırsatta dile getiriyordum. Nihayet CNR’da bir fuar organize edileceğini öğrendim. Buna en çok sevinenlerden biri benimdir. Çünkü kitap fuarı alanında rekabet yoktu. Oysa rekabet iyidir çünkü rekabet kaliteyi arttırır.

Daha evvel TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı’yla ilgili eksikleri yazmıştım. TÜYAP’a bir alternatifin şart olduğunu da söylemiştim. Bunu her fırsatta söylüyorum. Yalnızca alternatif yetmez, bu alternatifin halkın ihtiyaçlarına kulak verir durumda olması gerekiyor. TÜYAP’a alternatif şart derken bu detayı da eklemiştim. Hatta eklediklerim arasında çocukları da dikkate alan bir alternatif olmalı demiştim. CNR Kitap Fuarı’yla ilgili basın duyurusunu gördüğümde açıkçası çok sevindim. Nihayet TÜYAP’ın tekeli kırılıyor diye düşündüm. TÜYAP her geçen yıl kendini bir tık daha geliştiriyor gibi gözüküyor fakat tam olarak istenen şekilde bir gelişim söz konusu olmuyor. Her yıl yeni bir hayal kırıklığı ve hatalar zinciriyle karışlaşıyoruz. Onca senelik tecrübenin hala hatalar yapıyor olması ben dâhil birçok ziyaretçiyi ve yayınevlerini çileden çıkarıyor.

Kısacası CNR Kitap Fuarı’na sevinme nedenim sadece TÜYAP’a alternatif olacağından değil aynı zamanda kitap fuarı alanında birçok yeniliği barındıracak olmasından dolayıydı.

Son cümlenin son kelimesine biraz hayal kırıklığı biraz da kızgınlık gizledim. Evet, CNR Kitap Fuarı bu sene ilk kez düzenlendi ve gördüğüm kadarıyla tam olarak TÜYAP’ın alternatifi olabilecek bir yapıda değil.

İlk yılın vermiş olduğu amatörlükten midir nedir CNR Kitap Fuarı gerek ziyaretçilerde ve gerekse yayınevlerinde bir etki yapamadı. Bu durum belki de fuarın “ilk” kez düzenleniyor olmasıyla ilgilidir. Lakin şöyle de bir gerçek var ki görüştüğüm, fikrini aldığım yayınevleri fuardan hiç memnun değildi. Ancak fuarcılık bir defa denenip sonra da pes edilecek bir uğraş değildir. O yüzden tez karar vermek yerine ben bir sonraki sene CNR Kitap Fuarı’nı görmek gerektiğini düşünüyorum.

Yayınevleri kâr getirmeyen organizasyonlara pek yanaşmıyor. Onlar da haklı, zira Türkiye şartlarında alıcısı az olan bir ürünle –kitap, dergi- ticari hayatta ayakta durmaya çalışıyorlar. Üstüne bir de bu tip organizasyonlara ve fuarlara para yatırıp, stant açarak zarar etmek yayıncılar için tam bir kâbus…

Tabii burada bir ayrım yapmak gerekiyor. Yayıncılığı ciddiye alanlarla, yayıncılığı salt para kazanma aracı olarak görenleri aynı kefeye koymamak lazım. Mesela kişisel yayıncılık yaptığını iddia eden, bana göreyse hayal simsarı olan merdiven altı yayıncılar için fuarda harcanan paraların herhangi bir önemi yok. Çünkü onlar fuarlarda açtıkları stantla ilgili tüm masrafları yazarlarından karşılıyor.

Bu terbiyesizliğe, nice umutlarla kitabını yayımlatan şair ve yazarlar alet oluyor. Neyse bu konuda söylenecek çok şey var ama şimdi konumuz bu değil.

Evet, CNR Kitap Fuarı’na gittim. Fuarın üçüncü günüydü. Fuar o kadar sakindi ki bir an kendimi kitap fuarında değil de saygın ama pek ziyaret edilmeyen bir kütüphaneye gelmiş gibi hissettim. O sessizlik hoşuma gitmedi değil lakin konusu “çocuk” olan ve “sosyal medya”yı ana tema seçen bir kitap fuarında böyle sütliman bir tabloyla karşılaşmak istemezdim.

Fuarla ilgili kişisel tenkidim şu ki, fuarın dijital pazarlama ve farkındalık çalışmasını yapan kişi veya ajans kesinlikle yetersiz kalmış. Benim gözümde ajansın puanı sıfır. Özellikle gerçekleştirilen ya da gerçekleştirilemeyen pazarlama kampanyasında “sosyal medya” temasına aykırı bir yavanlık vardı. Diğer bir ifadeyle sosyal medya ihmal edilmişti. Sosyal medya olgusunun ana tema olduğu bir organizasyonun, sosyal medyada neredeyse hiç yer bulamaması en kibar tabirle gülünç…

Organizasyonu düzenleyenler, sosyal medyayı anlık olarak kullanan milyonlarca insandan çok ufak bir yüzdeyi CNR Kitap Fuarı’na çekmeyi başarsalardı, fuara katılmayan yayıncıların bir sonraki sene için kapıda kuyruk olması sağlanırdı.

Bu yıl ki hataların odağında yetersiz hatta hiç yapılmayan PR çalışması vardı. Çözülmeyecek bir sorun değil. Bir sonraki sene bu amatörlük telafi edilebilir.

Fuarı özetlemek gerekirse yeterli değil ancak umut veriyor diyebilirim. Kısacası CNR Kitap Fuarı tekrarlansın. Fakat hatalarından, eksiklerinden, problemlerinden arındırılarak ve küstürülen, ötekileştirilen yayıncılar kazanılarak tekrarlansın. Kısaca kimse kendi söylediği türküyle tek başına halay çekmeye kalkmasın…

İlginizi çekebilir

Yılın Son Komedi Filmi Parayı Bulduk 29 Aralık’ta Sinemalarda
Kültür Sanat
164 görüntülenme
Kültür Sanat
164 görüntülenme

Yılın Son Komedi Filmi Parayı Bulduk 29 Aralık’ta Sinemalarda

Şilep Dergi - 17 Aralık 2017

Yapımcılığını Taş Film’in üstlendiği “Parayı Bulduk” 29 Aralık 2017’de sinemalarda. Yılın son komedi filminin başrol oyuncuları arasında Ersin Korkut, Gülsüm…

Yarışma Programlarındaki Kültürsüzlük
Kültür Sanat
94 görüntülenme
Kültür Sanat
94 görüntülenme

Yarışma Programlarındaki Kültürsüzlük

Mürsel Ferhat Sağlam - 15 Aralık 2017

Düzenli TV izlediğimi söylersem yalan olur. Eskiden takip ettiğim diziler vardı. Fakat artık ne dizi izliyorum ne de yarışmaları takip…

2017’ye Veda Etmeden Önce Okunması Gereken 10 Kitap
Edebiyat Haber
149 görüntülenme
Edebiyat Haber
149 görüntülenme

2017’ye Veda Etmeden Önce Okunması Gereken 10 Kitap

Büşra ÖRS - 14 Aralık 2017

2018'i karşılama heyecanında olduğumuz 2017'nin son günlerinde "2017'ye Veda Etmeden Önce Okunması Gereken 10 Kitap" şeklinde bir liste hazırladık. Yılın…