Yeterli Değil Ancak Umut Veriyor; CNR Kitap Fuarı

CNR Kitap Fuarı tekrarlansın. Fakat hatalarından, eksiklerinden, problemlerinden arındırılarak ve küstürülen, ötekileştirilen yayıncılar kazanılarak tekrarlansın.

20 Nisan 2018
14 Paylaş 1,811 Görüntüleme

İstanbul’a TÜYAP düzeyinde, TÜYAP ile yarışacak bir kitap fuarı şarttı. Bunu bulunduğum tüm ortamlarda her fırsatta dile getiriyordum. Nihayet CNR’da bir fuar organize edileceğini öğrendim. Buna en çok sevinenlerden biri benimdir. Çünkü kitap fuarı alanında rekabet yoktu. Oysa rekabet iyidir çünkü rekabet kaliteyi arttırır.

Daha evvel TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı’yla ilgili eksikleri yazmıştım. TÜYAP’a bir alternatifin şart olduğunu da söylemiştim. Bunu her fırsatta söylüyorum. Yalnızca alternatif yetmez, bu alternatifin halkın ihtiyaçlarına kulak verir durumda olması gerekiyor.

TÜYAP’a alternatif şart derken bu detayı da eklemiştim. Hatta eklediklerim arasında çocukları da dikkate alan bir alternatif olmalı demiştim. CNR Kitap Fuarı’yla ilgili basın duyurusunu gördüğümde açıkçası çok sevindim. Nihayet TÜYAP’ın tekeli kırılıyor diye düşündüm. TÜYAP her geçen yıl kendini bir tık daha geliştiriyor gibi gözüküyor fakat tam olarak istenen şekilde bir gelişim söz konusu olmuyor. Her yıl yeni bir hayal kırıklığı ve hatalar zinciriyle karışlaşıyoruz. Onca senelik tecrübenin hala hatalar yapıyor olması ben dâhil birçok ziyaretçiyi ve yayınevlerini çileden çıkarıyor.

Kısacası CNR Kitap Fuarı’na sevinme nedenim sadece TÜYAP’a alternatif olacağından değil aynı zamanda kitap fuarı alanında birçok yeniliği barındıracak olmasından dolayıydı.

Son cümlenin son kelimesine biraz hayal kırıklığı biraz da kızgınlık gizledim. Evet, CNR Kitap Fuarı bu sene ilk kez düzenlendi ve gördüğüm kadarıyla tam olarak TÜYAP’ın alternatifi olabilecek bir yapıda değil.

İlk yılın vermiş olduğu amatörlükten midir nedir CNR Kitap Fuarı gerek ziyaretçilerde ve gerekse yayınevlerinde bir etki yapamadı. Bu durum belki de fuarın “ilk” kez düzenleniyor olmasıyla ilgilidir. Lakin şöyle de bir gerçek var ki görüştüğüm, fikrini aldığım yayınevleri fuardan hiç memnun değildi. Ancak fuarcılık bir defa denenip sonra da pes edilecek bir uğraş değildir. O yüzden tez karar vermek yerine ben bir sonraki sene CNR Kitap Fuarı’nı görmek gerektiğini düşünüyorum.

Yayınevleri kâr getirmeyen organizasyonlara pek yanaşmıyor. Onlar da haklı, zira Türkiye şartlarında alıcısı az olan bir ürünle –kitap, dergi- ticari hayatta ayakta durmaya çalışıyorlar. Üstüne bir de bu tip organizasyonlara ve fuarlara para yatırıp, stant açarak zarar etmek yayıncılar için tam bir kâbus…

Tabii burada bir ayrım yapmak gerekiyor. Yayıncılığı ciddiye alanlarla, yayıncılığı salt para kazanma aracı olarak görenleri aynı kefeye koymamak lazım. Mesela kişisel yayıncılık yaptığını iddia eden, bana göreyse hayal simsarı olan merdiven altı yayıncılar için fuarda harcanan paraların herhangi bir önemi yok. Çünkü onlar fuarlarda açtıkları stantla ilgili tüm masrafları yazarlarından karşılıyor.

Bu terbiyesizliğe, nice umutlarla kitabını yayımlatan şair ve yazarlar alet oluyor. Neyse bu konuda söylenecek çok şey var ama şimdi konumuz bu değil.

Evet, CNR Kitap Fuarı’na gittim. Fuarın üçüncü günüydü. Fuar o kadar sakindi ki bir an kendimi kitap fuarında değil de saygın ama pek ziyaret edilmeyen bir kütüphaneye gelmiş gibi hissettim. O sessizlik hoşuma gitmedi değil lakin konusu “çocuk” olan ve “sosyal medya”yı ana tema seçen bir kitap fuarında böyle sütliman bir tabloyla karşılaşmak istemezdim.

Fuarla ilgili kişisel tenkidim şu ki, fuarın dijital pazarlama ve farkındalık çalışmasını yapan kişi veya ajans kesinlikle yetersiz kalmış. Benim gözümde ajansın puanı sıfır. Özellikle gerçekleştirilen ya da gerçekleştirilemeyen pazarlama kampanyasında “sosyal medya” temasına aykırı bir yavanlık vardı. Diğer bir ifadeyle sosyal medya ihmal edilmişti. Sosyal medya olgusunun ana tema olduğu bir organizasyonun, sosyal medyada neredeyse hiç yer bulamaması en kibar tabirle gülünç…

Organizasyonu düzenleyenler, sosyal medyayı anlık olarak kullanan milyonlarca insandan çok ufak bir yüzdeyi CNR Kitap Fuarı’na çekmeyi başarsalardı, fuara katılmayan yayıncıların bir sonraki sene için kapıda kuyruk olması sağlanırdı.

Bu yıl ki hataların odağında yetersiz hatta hiç yapılmayan PR çalışması vardı. Çözülmeyecek bir sorun değil. Bir sonraki sene bu amatörlük telafi edilebilir.

Fuarı özetlemek gerekirse yeterli değil ancak umut veriyor diyebilirim. Kısacası CNR Kitap Fuarı tekrarlansın. Fakat hatalarından, eksiklerinden, problemlerinden arındırılarak ve küstürülen, ötekileştirilen yayıncılar kazanılarak tekrarlansın. Kısaca kimse kendi söylediği türküyle tek başına halay çekmeye kalkmasın…

İlginizi çekebilir

Global Career Summit 7-8 Şubat’ta
Etkinlik
36 Paylaş1,165 Görüntülenme
Etkinlik
36 Paylaş1,165 Görüntülenme

Global Career Summit 7-8 Şubat’ta

Şilep Dergi - 4 Ocak 2019

Global bir şirkette kariyer merdivenlerini çıkmayı hedefleyen üniversite öğrencileri ve mezunlar Global Career Summit’te bir araya geliyor.  Öğrenci Kariyeri ve…

Branding Türkiye’den Girişimciler İçin Dijital Markalaşma Etkinliği
Etkinlik
43 Paylaş1,987 Görüntülenme
Etkinlik
43 Paylaş1,987 Görüntülenme

Branding Türkiye’den Girişimciler İçin Dijital Markalaşma Etkinliği

Şilep Dergi - 14 Kasım 2018

Branding Türkiye I Etkinlik, Dome İstanbul’un mekan sponsorluğunda “Girişimciler İçin Dijital Markalaşma” konulu bir etkinlik gerçekleştirecek. Dijital dünyanın marka mecrası…

Hayat Laftan Anlamaz -Hakan Nergis
Kitap
11 Paylaş1,602 Görüntülenme
Kitap
11 Paylaş1,602 Görüntülenme

Hayat Laftan Anlamaz -Hakan Nergis

Şilep Dergi - 5 Kasım 2018

İyi bir insan, iyi bir eş, iyi bir ağabey, iyi bir arkadaş, iyi bir dost, iyi bir lider, iyi bir…